MEZOTERAPIA

 

WYGŁADZANIE ZMARSZCZEK MIMICZNYCH

PRZED i PO ZABIEGU


Co to jest i jak działa Botox?
Botox jest stosowaną od wielu lat przez lekarzy substancją, która powoduje zahamowanie przewodzenia impulsów w nerwach ruchowych. W medycynie estetycznej zjawisko to wykorzystuje się do wywołania osłabienia wybranych fragmentów mięśni mimicznych twarzy. Działanie to sprawia, że skóra leżąca nad mięśniem nie marszczy się, czego efektem jest nie uwidacznianie się zmarszczek. Dodatkowo dzięki temu, że skóra pozostaje zrelaksowana, jest lepiej ukrwiona i odżywiona. W takich warunkach mogą następować w skórze procesy regeneracji i zahamowanie procesu pogłębiania się zmarszczek.

Czym jest Dysport?
Dysport jest tak samo działającym preparatem jak Botox, lecz wytwarzanym przez innego producenta. Oba preparaty różnią się od siebie sposobem obliczania dawki i przechowywania.

W jakich okolicach twarzy stosuje się Botox?
Botox stosuje się celem wygładzenia zmarszczek mimicznych wokół oczu (tzw. kurze łapki), poziomych zmarszczek na czole oraz poprzecznych zmarszczek między brwiami (tzw. zmarszczka marsowa lub lwia zmarszczka) 

Na czym polega zabieg?


Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu Botox do precyzyjnie określonej części mięśnia mimicznego za pomocą bardzo cienkiej igiełki. Zabieg jest krótkotrwały i nie wymaga znieczulenia ani wcześniejszych przygotowań.

Jak będę wyglądać bezpośrednio po zabiegu?
Poza punktowymi krótkotrwałymi zaczerwienieniami zabieg nie pozostawia na skórze żadnych zmian. Można bezpośrednio po nim wrócić do pracy czy iść na zakupy, nie obawiając się ciekawskich spojrzeń otoczenia.

Jak długo działa Botox?
Działanie preparatu Botox rozpoczyna się po kilku dniach od wstrzyknięcia i utrzymuje się najczęściej przez 3-4 miesiące po pierwszym zabiegu. Skuteczność leku wydłuża się zwykle po kolejnych zabiegach do 5-6 miesięcy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Przeciwwskazaniem do użycia preparatu Botox są ciąża, karmienie piersią niektóre choroby neurologiczne, nadwrażliwość na albuminę oraz przyjmowanie rzadko już stosowanych antybiotyków z grupy aminoglikozydów.

Czy zabieg jest bezpieczny?
Botox uważany jest za bardzo bezpieczny lek. W medycynie estetycznej stosuje się wielokrotnie niższe dawki Botoxu niż np. w neurologii. Działania niepożądane leku są rzadkie i wiążą się z wkłuciem igiełki (punktowe zasinienia, śladowy obrzęk) lub z działaniem samego leku (nieznaczne osłabienie mięśni przyległych do miejsca podania leku, śladowy obrzęk). Istotne jest to, że działania niepożądanie nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia i ustępują całkowicie. Nie stwierdzono dotychczas, żeby Botox wywoływał nasilone reakcje alergiczne.

Kto może wykonać zabieg?
Zabieg może wykonywać wyłącznie lekarz doświadczony w zakresie stosowania preparatu.

 

WYPEŁNIANIE BRUZD TWARZY, MODELOWANIE POLICZKÓW I UST,                                    REWITALIZACJA SKÓRY

Co to jest i jak działa Restylane?
Restylane jest stabilizowanym kwasem hialuronowym pochodzenia niezwierzęcego w formie krystalicznie czystego żelu. Kwas hialuronowy jest naturalną substancją znajdującą się w skórze, odpowiedzialną za jej grubość i elastyczność. Działanie preparatu Restylane polega na fizycznym wypełnieniu skóry w miejscu wstrzyknięcia. Udowodniono również, że Restylane zwiększa elastyczność skóry, zmniejsza jej szorstkość  oraz stymuluje komórki skóry do produkcji kolagenu. Dzięki temu działaniu Restylane używany jest nie tylko jako wypełniacz, ale również jako środek rewitalizujący skórę. 


Dlaczego występują różne formy Restylane?
Jest kilka form preparatu Restylane. Różnią się one wielkością cząsteczki dzięki czemu mogą być wstrzykiwane na różne głębokości skóry i w różnych wskazaniach. Formę preparatu wybiera lekarz w zależności od efektu, który chce osiągnąć. 


W jakich okolicach ciała stosuje się Restylane?
Restylane stosuje się celem wypełnienia bruzd nosowo-wargowych, bruzd między brwiami, bruzd przy kącikach ust i zmarszczek wokół ust, celem modelowania policzków i okolic brody oraz modelowania  lub powiększania ust. Restylane można również zastosować wszędzie tam, gdzie pożądane jest miejscowe wypełnienie skóry (np. zagłębienia po bliznach. Specjalna forma preparatu o nazwie Restylane Vital używana jest do rewitalizacji, ujędrniania skóry twarzy, szyi, dekoltu i rąk. Zabieg z użyciem Restylane Vital wykonuje się trzykrotnie (co ok. 3-4 tygodnie).


Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na wstrzyknięciu za pomocą cienkiej igiełki preparatu Restylane bezpośrednio w miejsce, które wymaga wypełnienia. Zabieg jest krótkotrwały i nie wymaga wcześniejszych przygotowań. Przed zabiegiem najczęściej stosuje się krem znieczulający, lub w przypadku modelowania ust, znieczulenie za pomocą zastrzyku.

Jak będę wyglądać bezpośrednio po zabiegu?
Po zabiegu może wystąpić zaczerwienienie i niewielki trwający 1-2 dni obrzęk w miejscu wstrzyknięć zwykle możliwy do zamaskowania normalnym makijażem. W przypadku korekcji ust obrzęk może być bardziej nasilony i utrzymywać się nieco dłużej.

Jak długo utrzymuje się efekt zabiegu?
Działanie preparatu Restylane jest natychmiastowe i utrzymuje się przez 8-12 miesięcy (w przypadku modelowania ust efekt może być nieco krótszy). Preparat ulega rozpadowi, tzw. biodegradacji izowolemicznej, która powoduje, że "objętość wypełnienia" pozostaje praktycznie taka sama pomimo stopniowego zmniejszania się ilości materiału w skórze. Jest to spowodowane dużą zdolnością preparatu do wiązania cząsteczek wody.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazaniem do użycia preparatu Restylane jest spotykana niezwykle rzadko nadwrażliwość na składniki preparatu oraz choroby infekcyjne skóry w miejscu planowanego wstrzyknięcia. 

Czy zabieg jest bezpieczny?
Stabilizowany kwas hialuronowy łączy się z naturalnym kwasem hialuronowym zawartym skórze. Zabiegi z użyciem Restylane oraz jego pochodnych są całkowicie bezpieczne, mogą być wielokrotnie powtarzane bez jakiejkolwiek szkody dla zdrowia. Dzięki zastosowaniu kwasu hialuronowego pochodzenia niezwierzęcego preparaty nie są alergenne, a przed zabiegiem nie trzeba wykonywać wstępnych testów skórnych. 


Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Bezpośrednio po zabiegu należy utrzymywać okolice wstrzyknięć w szczególnej czystości. Na drugi dzień należy kilkakrotnie rozmasować miejsca poddane zabiegowi.


LECZENIE NADPOTLIWOŚCI

Co to jest i jak działa Botox?

Botox jest stosowaną od wielu lat przez lekarzy substancją, która powoduje zahamowanie przewodzenia impulsów w nerwach. W celu leczenia nadpotliwości medycyna estetyczna zjawisko to wykorzystuje do zmniejszenia wpływu układu nerwowego na gruczoły potowe. Efektem takiego działania jest zahamowanie wydzielania potu przez gruczoły potowe skóry w miejscu podania leku. Leczenie nadpotliwości przy pomocy preparatu Botox jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia tej dolegliwości.

Czym jest Dysport?
Dysport jest tak samo działającym preparatem jak Botox, lecz wytwarzanym przez innego producenta. Oba preparaty różnią się od siebie sposobem obliczania dawki i przechowywania.

W jakich okolicach ciała stosuje się Botox?
Botox stosuje się celem leczenia nadpotliwości pach, rąk oraz stóp.

Na czym polega zabieg?
Zabieg polega na śródskórnym wstrzyknięciu preparatu Botox w okolice dotknięte nadpotliwością za pomocą bardzo cienkiej igiełki. Zabieg jest krótkotrwały i wykonywany w okolicach pach nie wymaga znieczulenia. W przypadku leczenia nadpotliwości rąk i stóp stosuje się znieczulenie zastrzykiem.

Jak długo działa Botox?
Działanie preparatu Botox w przypadku leczenia nadpotliwości rozpoczyna się po kilku dniach od wstrzyknięcia i utrzymuje się najczęściej przez 6-7 miesięcy.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Przeciwwskazaniem do użycia preparatu Botox są ciąża, karmienie piersią niektóre choroby neurologiczne, nadwrażliwość na albuminę oraz przyjmowanie rzadko już stosowanych antybiotyków z grupy aminoglikozydów.

Czy zabieg jest bezpieczny?
Działania niepożądane leku wiążą się z wkłuciem igiełki (punktowe zasinienia, śladowy obrzęk) lub z działaniem samego leku (nieznaczne przejściowe osłabienie palców rąk w przypadku leczenia nadpotliwości rąk). Istotne jest to, że działania niepożądanie nie stanowią absolutnie żadnego zagrożenia dla zdrowia i ustępują całkowicie. Nie stwierdzono dotychczas, żeby Botox wywoływał nasilone reakcje alergiczne.

Kto może wykonać zabieg?
Zabieg może wykonywać wyłącznie lekarz doświadczony w zakresie stosowania preparatu.


MEZOTERAPIA

Czym jest mezoterapia?
Mezoterapia jest bezpiecznym, nieinwazyjnym zabiegiem medycznym stosowanym w celu poprawy funkcjonowania skóry. Polega ona na wykonaniu serii mikroiniekcji śródskórnych lub podskórnych, podczas których wstrzykuje się różnego rodzaju leki, minerały, witaminy czy aminokwasy. Wstrzyknięte substancje pobudzają ukrwienie, zwiększają drenaż limfatyczny i powodują lepsze odżywienie skóry. Mezoterapia wpływa również na tkankę tłuszczową powodując "rozbicie" skupisk komórek tłuszczowych, które są odpowiedzialne za pojawianie się tzw. skórki pomarańczowej (cellulitis). Rodzaj uzyskanego efektu zależy od użytych podczas zabiegów środków leczniczych. Zabieg możliwy jest do zastosowania w każdej okolicy ciała, najczęściej wykonuje się go w okolicach ud, podbrzusza, czy też kolan.

Od jak dawna wykonywane są zabiegi mezoterapii?
Mezoterapia stosowana jest na świecie od 1952 roku. Jako pierwszy zastosował ją dr Michel Pastor we Francji.

Ile należy wykonać zabiegów?
Liczba wymaganych zabiegów może być różna u poszczególnych osób i zależy np. od grubości tkanki tłuszczowej czy okolicy poddawanej zabiegowi. Najczęściej potrzeba 8-10 zabiegów w ciągu 3-4 miesięcy, aby uzyskać pożądany efekt.

Jakie są efekty uboczne mezoterapii?
Objawy uboczne ograniczone są generalnie do niewielkiego podrażnienia skóry spowodowanego ukłuciami igiełki. Ustępuje ono zwykle w przeciągu kilku dni.

Czy mogę wrócić do pracy po zabiegu?
Tak. Zabieg trwa zwykle około 30 minut i nie wymaga żadnych wcześniejszych przygotowań, ani okresu rekonwalescencji. Po zabiegu nie stosuje się bandażowania ani specjalnych opatrunków.

Czy zabieg jest bolesny?
Większość osób odczuwa niewielki dyskomfort podczas zabiegu mezoterapii w wyniku ukłuć igiełki. Możliwe jest zastosowane kremów znieczulających przed zabiegiem.

Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Długość utrzymywania się efektów zabiegów zależy od zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. Seria zabiegów powinna być powtarzana co ok. 12 miesięcy.